Без съмнение нарастващият интерес към интернет пространството сред младото поколение, търсещо лична и социална реализация в информационната епоха, може да бъде обяснен. Изключително важно е, обаче, да бъдем внимателни, защото това крие своите рискове - запленени от забавленията, особено в чата, голяма част от децата и тийнейджърите не са наясно с опасностите от използването на интернет.
Ежедневието ни предоставя множество реални примери за различни видове киберпрестъпления. За съжаление, злонамерени лица също получават достъп до мрежата. Те умело използват интернет с незаконни намерения – сексуално посегателство, измами и трафик, насочени към младите хора, разчитайки на детската им наивност и лиспа на информация за евентуалните опасности.
Една от най-важните цели на проекта на Зонта България „НЕ на кибернасилието срещу жени и деца” е да повиши осведомеността за тази тревожна тенденция както сред децата, така и сред родителите. Това включва спазване на основните норми за използване на интернет и редовното им обсъждане с членовете на семейството.
Експертите предлагат няколко съвета, с помощта на които родителите могат да предпазят децата си и себе си от това да станат жертви на кибернасилие.
Запознайте детето с рисковете на интернет пространството
Напомняйте му, че не трябва да се доверявя на непознат, срещнат в интернет, независимо дали в чат стая или по друг начин. Обяснете му как някои хора използват интернет, за да имитират други (възрастните с лоши и престъпни намерения се представят за деца).
Сайтовете за запознанства са особено опасни! Те са едно от най-популярните места за педофили, които търсят непълнолетни. Ограничете достъпа на децата си до тях и се уверете, че разбират рисковете.
Възпитайте у детето необходимостта да бъде предпазливо!
Използвайте интернет семейно
Винаги бъдете любопитни какво прави вашето дете и с кого се свързва, докато е в интернет. Обсъждайте с него уебсайтовете, които посещава; хората, с които се свързва чрез имейл, чат стаи, игри или социални мрежи (Facebook, Insagram, Tiktok, Snapchat и др.); интересувайте се от игрите, които играе и т.н.
Ограничете достъпа
Определете в кои часове на детето ви ще бъде позволено да използва интернет. Постарайте се в тези часове и вие да бъдете вкъщи.
Изрично забранете срещите с непознати и обяснете защо
Никога не позволявайте на детето да присъства на събирания/срещи, организирани от лице или лица, с които се е срещнало в интернет. Ако присъствието на такава среща е неотложно, то тогава задължително го придружете.
Бъдете бдителни
Ако попаднете на съдържание или съобщение в интернет, което обижда, шокира или разстройва вас или някой друг, излезте от страницата/чата и съобщете на властите за това като подадете сигнал. Така те ще могат да предприемат необходимите стъпки, за да спрат всяка престъпна дейност. Сигнал можете да подадете на отдела за борба с киберпрестъпността на ГДБОП на имейл: report@cybercrime.bg или тел.: +359 885 525 545
Пазете данните и информацията си
Когато генерирате парола, стремете се да я правите възможно най-трудна за отгатване. Никога не използвайте имена, телефонни номера, псевдоними, дати на раждане, ПИН кодове, ЕГН и друга лична информация. За да защитите другите си акаунти, ако една парола бъде компрометирана, стремете се да използвате отделни потребителски имена и пароли за различните програми и сайтове. Когато създавате парола, е добра идея да смесвате главни и малки букви, както и цифри и знаци, ако системата, в която влизате, позволява това (напр. /?! # @ $ процент & * - +; "; и др.). Винаги използвайте парола, която е различна от вашето потребителско име.
Филтрирайте информацията
Добра идея е да инсталирате приложения, които филтрират информацията, така че тя да бъде подходяща за деца и тийнейджъри. Такива могат да бъдат открити както в Google Play за устройства, работещи с Android, така и в App Store за iOS устройствата. Пример за такива програми са: Google Family Link, ESET Parental Control, Родителски контрол Kroha, Parental Control App Kidslox, Parental Control Kid's App и др.