На 28 октомври 2021 г., онлайн в платформата Zoom, Ареа 05, Дистрикт 30, Зонта Интернешънъл проведе първото обучение на доброволци по проекта „НЕ на кибернасилието срещу жени и деца“. Обучението е първия етап от плана за реализация на проекта, а именно - информационна кампания за популяризиране на проекта, целите и дейностите му. В обучението се включиха 130 доброволци.
Преди обучението доброволците бяха помолени да попълнят кратка анкета, с която да се установи доколко са запознати с проблема кибернасилие и какви действия да предприемат ако те самите, техни близки или познати станат жертви на такова. На въпроса дали са участвали в подобно обучение преди 88,1% са отговорили с „не“. Общо попълнилите анкетата са 143 души. 71,3% от доброволците не са се сблъсквали с явлението, а 68,5% са заявили, че не знаят как точно да реагират ако това се случи.
Поздрав към доброволците отправи г-жа Илияна Йотова – вицепезидент на Република България и патрон на проекта.
„Амбициозната ни цел е на финала на проекта да представим пред законодателната и изпълнителната власт предложения за работещи политики и конкретни мерки за борба с кибернасилието, които да залегнат в българското и европейското законодателство“, посочи тя.
Инспектор Емил Илиев от Главна дирекция за борба с организираната престъпност с ясна, изчерпателна информация и реални примери от практиката му запозна участниците с явлението кибернасилие, превенцията от него и действията, които трябва да бъдат предприети при наличието на казус, в който то бива упражнено.
След обучението доброволците отново попълниха анкета, резултатите от която само потвърдиха колко голяма е необходимостта от подобни обучения, които да запознават ученици, преподаватели и родители със сериозността на този проблем.
- 100 % от участниците потвърдиха полезността на обучението
- 32,5 % желаят да получат още допълнителна информация
- 98,8 % имат готовност да разпространяват информацията и ще се интересуват от успешната реализация на проекта
Инспектор Емил Илиев подчерта важността от превенция на всички форми на кибернасилието - изнудване, унижение, уронване на престиж и др., тъй като травмата за жертвите е голяма и трудно преодолима. Той напомни също, че при проява на някаква форма на тормоз, трябва да се сигнализират органите, като даде и полезни линкове, които доброволците могат да използват за да се информират. Това също беше изключително важно, тъй като фалшивите сайтове на родните институции са все повече и също са част от измамите в интернет пространството, най-често с цел кражба на данни, а понякога дори и на самоличност.
По време на обучението се препоръча да се използват следните официални сайтове на ГДБОП и отдела на кибернасилие за информация и подаване на сигнали:
Сайт на Главна дирекция борба с организираната престъпност
Сайт за Борба с компютърните престъпления
Сайт на ГДБОП "Децата потенциални жертви на престъпления в интернет"
Facebook страница на ГДБОП Киберпрестъпност
Инспектор Илиев предостави и два изключително полезни видеоклипа, създадени от ГДБОП на тема кибернасилие и превенция.
Следва да се проведат обучения с: Община Петрич на 25 ноември 2021 г., 1 АЕГ на 26 ноември 2021 г. и СБУ на 30 ноември 2021 г. В плана за по-нататъшно реализиране на проекта е предвидено организиране на дискусии и информационна кампания в периода ноември 2021 г. – март 2022 г. Резултатите от проекта ще бъдат обявени по време на заключителна конференция – кръгла маса на 15 април 2022 г.